Offentliggøres konkursbegæring?

Svar: nej

En begæring om konkurs offentliggøres ikke. Det står i Konkurslovens § 9. men selve konkursen offentliggøres når konkursen bliver afsagt.

Læs her mere om indgivelse af konkursbegæring.